Македонска е-Спорт Федерација
en-USmk-MK
Language

EBL - регионална лига со награден фонд од 120.000 евра

EBL - регионална лига со награден фонд од 120.000 евра
Saso
/ Categories: MeSF News

EBL - регионална лига со награден фонд од 120.000 евра

Балканската Еспорт лига ќе ги собере најдобрите тимови во регионот и видео игрите на LOL и CS: GO, кои ќе добијат директни повици за учество во лигата. Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Словенија, Црна Гора, Македонија, Бугарија, Унгарија, Романија и Грција ќе имаат свои тимови и организации, а од втората сезона ќе има отворени квалификации,

Регуларниот дел од сезоната ќе се состои од седум круга, каде што сите тимови ќе се соочат меѓусебно, а четирите најдобро пласирани екипи ќе обезбедат место во плејофот, кој ќе се одржи на атрактивна локација, каде што сите тие ќе бидат во можност во живо да ги гледаат најдобрите локални еспорт тимови во борбата за шампионската титула на регионот.

Засега, Фортуна најави три сезони за двете најопуларни игри, CS: GO и LoL.

Ова е исклучително важен чекор за развој на професионалните натпревари на Балканот, кој ќе им овозможи на младите талентирани играчи да се фокусираат на еспорт, аорганизациите за ќе можат да ја прошират базата на навивачи низ целиот регион и да направат нови контакти надвор од нивната земја.

 

Print
2076

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2019 by SoftAGE DOOEL Skopje
Back To Top