Македонска е-Спорт Федерација
en-USmk-MK
Language
FaZe Clan непобедени, ги збришаа Team Liquid за ESL One New York championship
Saso
/ Categories: MeSF News

FaZe Clan непобедени, ги збришаа Team Liquid за ESL One New York championship

Ова навистина беше тежок натрпевар за Team Liquid и тоа сите го знаеа. Покрај тоа што успеаа на минатите финалиња во Миконос, тие ни одблиску не беа рамни на новиот FaZe Clan кој во неговиот состав ги има Ладислав "GuardiaN" Ковач и Олоф  "Olofmaister" Кајбјер. До сега сезаонава, FaZe беа најдобри во својата група на ELEAGUE и беа несопирливи во Њујорк цел викенд. За четири меча, тимот што стои позади Karrigan доби 18 рунди - целосна доминација.

Сепак, се е возможно па така дечките од FaZe покажаа инзвонредна игра особено Никола "Niko" Ковач кој беше непоместлив бастион во одбрана на bombsite на мапата Inferno заедно со Фин "karrigan" Андерсен кој постигна 15-0 KD резултат (умирајќи за прв пат во рунда 12) и носејќи ја победата на Inferno za Европјаните. FaZe беше толку доминантен што тие првата половина ја завршија 15-0, додека рундата со пиштол ги спаси Team Liquid од тотално понижување. Ваков резултат од 16-3 не е добар старт за Grand Final series, покрај тоа што на Liquid им требаше секој грам на самодоверба и морал ако сакаа да ги победата FaZe.

Кога се покажа дека првиот меч беше масакр, малкумина очекуваа да видат отпор од Liquid во вториот меч на Overpass, и тоа најлошата мапа за Liquid. Тие успеаа да бидат единствениот тим кој добиле најмногу рунди против FaZe викендот. Со Џошуа "jdm64" Марцано кој имаше лош ден покрај тоа што беше клучен за победата против SK Gaming во полуфиналињата, Liquid најде надеж во Џонатан "EliGE" Јаблоновски кој го спаси тимот од тотален пораз. Во 30. рунда Liquid беа блиску до можен overtime и поент правијќи го резултатот 11-4 за полувремето. 

Грешката Liquid ја направија кога решија да го нападнат Niko на неговиот bombsite и да изгубат. Босанскиот берсеркер направи 4 убиства бранејќи се од нападот на Liquid преку каналот према точка B, ставајќи ги FaZe еден чекор поблиску до злато за оваа сезона.

Колку и да собра од моментунот на мапата Overpass, Liquid изгуби се на Mirage. Силниот старт на FaZe ја заврши нивната CT полувреме со 11-4 што тоа нив ги става на само 5 рунди од победа во Шампионатот и на пат на можен comeback на Liquid. EliGE играше добро за Liquid уште еднаш, но Американците никогаш не успеаа да ја најдат ахиловата пета и да напраат пресвртница во играта. FaZe ги доби сите преостанати пет рунди со нивната T страна и беа крунисани како шампиони.

 

Print
1045

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2018 by SoftAGE DOOEL Skopje
Back To Top