Register
en-USmk-MK
Select the search type
  • Site
  • Web
Search

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

 

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

80 натпреварувачи, 4.000 гледачи

05.09.2016, Скопје – Тимот Dark Side во Counter Strike: GO, тимот EON  во League of Legends и Никола Ивановски во Hearthstone се официјалните победници на националните квалификации за светското првенство во е-спорт. Интересен е и податокот дека најдобрите од Првата Paynet Национална Лига беа победници и на финалниот квалификациски турнир, вели Бобан Тотовски, претседател на МеСФ.

Тој додаде дека на натпреварот, во организација на  Македонската е-Спорт Федерација, а со подршка од Seavus, учествуваа 80 учесници, а натпреварите во живо ги следеа повеќе од 4.000 гледачи преку твич каналот на МеСФ.

 

Никола Ивановски, победникот од првата лига во Hearthstone, беше победник и на финалниот турнир. Сосема заслужено, со 3:1 го совлада Андреј кој беше финалист на турнирот.
Натпреварите во
Counter Strike  и во League of Legends беа неизвесни до крај. Најдобрите македонски тимови, Dark Side и Entity во неизвесен меч во Охрид си ги одмерија силите, но искуството на Neno и Nightmare, двајата најдобри македонски играчи, го одлучија победникот. Во League of Legends, EON против Mischevious, првата рунда навести дека ќе гледаме тежок натпревар. EON беа пред елиминација, но со одлична стратегија во самиот финиш, извојуваа победа. Во следните две рунди, EON не дозволија изненадување и најдобриот македонски тим ќе ја претставува Македонија на светското првенство.

 

                Во следниве 30 дена, Македонската е-Спорт репрезентација ќе има подготовки за учество на светското првенство во Џакарта, од 6-ти до 9-ти октовмри 2016 година, каде се очекуваат добри резултати со оглед на квалитетот на играчите.

 

Според Тотовски, станува збор за мега-популарен спорт кој може позитивно да се искористи за анимирање на младата популација и нивно отргнување од пороците.

 

Minimize

Tuesday, August 22, 2017

Outlaws and NRG in transfer dispute over CeRq

UltraPlay, the parent company of the esports team Outlaws, is currently in dispute with NRG over the transfer of Cvetelin "CeRq" Dimitrov.

Tuesday, August 22, 2017

20 Photos of Minecraft, Project Scorpio Xbox One Consoles

At Gamescom today, Microsoft showed off the newest Xbox hardware: the limited edition Minecraft Xbox One S and Project Scorpio edition Xbox One ...

Tuesday, August 22, 2017

Vote for the Winner of IGN's People's Choice Awards

It's that time again. Gamescom 2017 is officially underway and we'd like you to decide which game is the very best from this year's show. VOTE ...

Tuesday, August 22, 2017

Super NES Classic Preorder Guide

Follow all of IGN's Gamescom coverage all week long at IGN.com/Gamescom. Note that if you click on one of these links to buy the product, IGN may ...

Tuesday, August 22, 2017

The Biggest Esports Highlights Of The Week

We're back on the local beat with the Esports Highlights this week! The ESL Studios were a busy place as they held finals for the Rocket League ...

Tuesday, August 22, 2017

SNES Classic Hands-On: I Hope I Can Buy One

Assuming you can actually purchase one when it launches this September 29th, the Super Nintendo Classic is a faithful, tiny tribute to Nintendo’s ...
First 234567891011 Last
Minimize

http://www.skopje.gov.mkCopyright 2017 by SoftAGE DOOEL Skopje