Register
en-USmk-MK
Select the search type
  • Site
  • Web
Search

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

 

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

80 натпреварувачи, 4.000 гледачи

05.09.2016, Скопје – Тимот Dark Side во Counter Strike: GO, тимот EON  во League of Legends и Никола Ивановски во Hearthstone се официјалните победници на националните квалификации за светското првенство во е-спорт. Интересен е и податокот дека најдобрите од Првата Paynet Национална Лига беа победници и на финалниот квалификациски турнир, вели Бобан Тотовски, претседател на МеСФ.

Тој додаде дека на натпреварот, во организација на  Македонската е-Спорт Федерација, а со подршка од Seavus, учествуваа 80 учесници, а натпреварите во живо ги следеа повеќе од 4.000 гледачи преку твич каналот на МеСФ.

 

Никола Ивановски, победникот од првата лига во Hearthstone, беше победник и на финалниот турнир. Сосема заслужено, со 3:1 го совлада Андреј кој беше финалист на турнирот.
Натпреварите во
Counter Strike  и во League of Legends беа неизвесни до крај. Најдобрите македонски тимови, Dark Side и Entity во неизвесен меч во Охрид си ги одмерија силите, но искуството на Neno и Nightmare, двајата најдобри македонски играчи, го одлучија победникот. Во League of Legends, EON против Mischevious, првата рунда навести дека ќе гледаме тежок натпревар. EON беа пред елиминација, но со одлична стратегија во самиот финиш, извојуваа победа. Во следните две рунди, EON не дозволија изненадување и најдобриот македонски тим ќе ја претставува Македонија на светското првенство.

 

                Во следниве 30 дена, Македонската е-Спорт репрезентација ќе има подготовки за учество на светското првенство во Џакарта, од 6-ти до 9-ти октовмри 2016 година, каде се очекуваат добри резултати со оглед на квалитетот на играчите.

 

Според Тотовски, станува збор за мега-популарен спорт кој може позитивно да се искористи за анимирање на младата популација и нивно отргнување од пороците.

 

Minimize

Tuesday, August 22, 2017

Final Fantasy XV Pocket Edition Puts the Full Game on Mobile

Final Fantasy XV is expanding its horizons once again, with the announcement of Final Fantasy XV: Pocket Edition for iOS, Android and Windows 10 ...

Tuesday, August 22, 2017

Stranger Things Creators Say Series Will End With Season 4

Stranger Things creators the Duffer brothers plan to conclude the hit Netflix series with four seasons. In an interview with Vulture, Matt and ...

Tuesday, August 22, 2017

Tainted Minds add zewsy

Tainted Minds have added Ryan "zewsy" Palmer to their official roster, the organisation has announced.

Tuesday, August 22, 2017

Conjuring Universe Passes $1 Billion at the Global Box Office

Following Annabelle: Creation's strong start at the box office, James Wan and producer Peter Safran’s Conjuring universe has now grossed over $1 ...

Tuesday, August 22, 2017

Overwatch: 'Significant Changes' Could Be Coming to D.Va

Overwatch hero D.Va is currently being tested with a brand new offensive ability as well as major changes to both her mobility and defense ...

Tuesday, August 22, 2017

I Barely Beat The Easiest Level of Cuphead

Listen, it could have even been the tutorial, I’m not sure. But whatever it was, it was an early level, and it was absolutely brutal.  I’d never ...
12345678910 Last
Minimize

http://www.skopje.gov.mkCopyright 2017 by SoftAGE DOOEL Skopje