Register
en-USmk-MK
Select the search type
  • Site
  • Web
Search

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

 

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

80 натпреварувачи, 4.000 гледачи

05.09.2016, Скопје – Тимот Dark Side во Counter Strike: GO, тимот EON  во League of Legends и Никола Ивановски во Hearthstone се официјалните победници на националните квалификации за светското првенство во е-спорт. Интересен е и податокот дека најдобрите од Првата Paynet Национална Лига беа победници и на финалниот квалификациски турнир, вели Бобан Тотовски, претседател на МеСФ.

Тој додаде дека на натпреварот, во организација на  Македонската е-Спорт Федерација, а со подршка од Seavus, учествуваа 80 учесници, а натпреварите во живо ги следеа повеќе од 4.000 гледачи преку твич каналот на МеСФ.

 

Никола Ивановски, победникот од првата лига во Hearthstone, беше победник и на финалниот турнир. Сосема заслужено, со 3:1 го совлада Андреј кој беше финалист на турнирот.
Натпреварите во
Counter Strike  и во League of Legends беа неизвесни до крај. Најдобрите македонски тимови, Dark Side и Entity во неизвесен меч во Охрид си ги одмерија силите, но искуството на Neno и Nightmare, двајата најдобри македонски играчи, го одлучија победникот. Во League of Legends, EON против Mischevious, првата рунда навести дека ќе гледаме тежок натпревар. EON беа пред елиминација, но со одлична стратегија во самиот финиш, извојуваа победа. Во следните две рунди, EON не дозволија изненадување и најдобриот македонски тим ќе ја претставува Македонија на светското првенство.

 

                Во следниве 30 дена, Македонската е-Спорт репрезентација ќе има подготовки за учество на светското првенство во Џакарта, од 6-ти до 9-ти октовмри 2016 година, каде се очекуваат добри резултати со оглед на квалитетот на играчите.

 

Според Тотовски, станува збор за мега-популарен спорт кој може позитивно да се искористи за анимирање на младата популација и нивно отргнување од пороците.

 

Minimize

Tuesday, August 22, 2017

Game of Thrones: Longclaw Theory Shot Down by Director

Warning: Full spoilers for all of Game of Thrones up through the episode "Beyond the Wall." A "blink and you'll miss it" moment from this past ...

Tuesday, August 22, 2017

LEGO Reveals Upcoming Star Wars Set Is Biggest Ever

LEGO has been teasing a mysterious new Star Wars set that will be the company's biggest ever for about a month now, and although it has yet to say ...

Tuesday, August 22, 2017

OpTic disqualified from ELEAGUE Premier

OpTic Gaming have been disqualified from ELEAGUE Premier as a result of their recent roster changes, the tournament's organisers have revealed.

Tuesday, August 22, 2017

Cloud9 replace OpTic at DreamHack Masters Malmö

OpTic Gaming's spot at DreamHack Masters Malmö will be taken by Cloud9, the event's organisers have revealed.

Tuesday, August 22, 2017

Apoka returns to Luminosity as coach

Luminosity Gaming have secured the services of Alessandro "Apoka" Marcucci, who will be acting as the coach of their CS:GO squad.

Tuesday, August 22, 2017

Star Wars Battlefront 2’s Space Battles Are Faster than Ever

It’s easy to die in Star Wars Battlefront 2’s Starfighter Assault mode. In a few hands-on sessions, I succumbed to enemy fire multiple times, but ...
12345678910 Last
Minimize

http://www.skopje.gov.mkCopyright 2017 by SoftAGE DOOEL Skopje