Register
en-USmk-MK
Select the search type
  • Site
  • Web
Search

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

 

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

80 натпреварувачи, 4.000 гледачи

05.09.2016, Скопје – Тимот Dark Side во Counter Strike: GO, тимот EON  во League of Legends и Никола Ивановски во Hearthstone се официјалните победници на националните квалификации за светското првенство во е-спорт. Интересен е и податокот дека најдобрите од Првата Paynet Национална Лига беа победници и на финалниот квалификациски турнир, вели Бобан Тотовски, претседател на МеСФ.

Тој додаде дека на натпреварот, во организација на  Македонската е-Спорт Федерација, а со подршка од Seavus, учествуваа 80 учесници, а натпреварите во живо ги следеа повеќе од 4.000 гледачи преку твич каналот на МеСФ.

 

Никола Ивановски, победникот од првата лига во Hearthstone, беше победник и на финалниот турнир. Сосема заслужено, со 3:1 го совлада Андреј кој беше финалист на турнирот.
Натпреварите во
Counter Strike  и во League of Legends беа неизвесни до крај. Најдобрите македонски тимови, Dark Side и Entity во неизвесен меч во Охрид си ги одмерија силите, но искуството на Neno и Nightmare, двајата најдобри македонски играчи, го одлучија победникот. Во League of Legends, EON против Mischevious, првата рунда навести дека ќе гледаме тежок натпревар. EON беа пред елиминација, но со одлична стратегија во самиот финиш, извојуваа победа. Во следните две рунди, EON не дозволија изненадување и најдобриот македонски тим ќе ја претставува Македонија на светското првенство.

 

                Во следниве 30 дена, Македонската е-Спорт репрезентација ќе има подготовки за учество на светското првенство во Џакарта, од 6-ти до 9-ти октовмри 2016 година, каде се очекуваат добри резултати со оглед на квалитетот на играчите.

 

Според Тотовски, станува збор за мега-популарен спорт кој може позитивно да се искористи за анимирање на младата популација и нивно отргнување од пороците.

 

Minimize

Tuesday, August 22, 2017

Telltale's Guardians of the Galaxy Episode 3 Review

The middle chapter of Telltale’s Guardians of the Galaxy series feels like a long windup to a single, meaningful punch. Very little of consequence ...

Tuesday, August 22, 2017

Why Rocket League Might Be the Perfect Mainstream Esport

If you've ever seen children play soccer you can easily understand why the sport is known as the World Game. The barrier for entry to play ...

Tuesday, August 22, 2017

CeRq responds to Outlaws contract dispute

A joint release on behalf of Cvetelin "CeRq" Dimitrov, his father, and the family's legal representative has been issued, with the player claiming ...

Tuesday, August 22, 2017

Daily Deals: 65" Sony XBR 4K True HDR HDTV for $1800

Welcome to IGN's Daily Deals, your source for the best deals on the stuff you actually want to buy. If you buy something through this post, IGN ...

Tuesday, August 22, 2017

The Joker Origin Story Movie in Development

A film detailing the origins of Batman's nemesis The Joker is in early stages of development, with The Hangover's Todd Phillips attached to write ...

Tuesday, August 22, 2017

World of Tanks Rolls Out Console-Exclusive Solo Campaigns

Back in the winter of 2014, Word of Tanks rolled onto the Xbox 360, inviting console gamers to partake in the series' previously PC-exclusive ...
12345678910 Last
Minimize

http://www.skopje.gov.mkCopyright 2017 by SoftAGE DOOEL Skopje