Register
en-USmk-MK
Select the search type
  • Site
  • Web
Search

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

 

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ТУРНИР ВО Е-СПОРТ

80 натпреварувачи, 4.000 гледачи

05.09.2016, Скопје – Тимот Dark Side во Counter Strike: GO, тимот EON  во League of Legends и Никола Ивановски во Hearthstone се официјалните победници на националните квалификации за светското првенство во е-спорт. Интересен е и податокот дека најдобрите од Првата Paynet Национална Лига беа победници и на финалниот квалификациски турнир, вели Бобан Тотовски, претседател на МеСФ.

Тој додаде дека на натпреварот, во организација на  Македонската е-Спорт Федерација, а со подршка од Seavus, учествуваа 80 учесници, а натпреварите во живо ги следеа повеќе од 4.000 гледачи преку твич каналот на МеСФ.

 

Никола Ивановски, победникот од првата лига во Hearthstone, беше победник и на финалниот турнир. Сосема заслужено, со 3:1 го совлада Андреј кој беше финалист на турнирот.
Натпреварите во
Counter Strike  и во League of Legends беа неизвесни до крај. Најдобрите македонски тимови, Dark Side и Entity во неизвесен меч во Охрид си ги одмерија силите, но искуството на Neno и Nightmare, двајата најдобри македонски играчи, го одлучија победникот. Во League of Legends, EON против Mischevious, првата рунда навести дека ќе гледаме тежок натпревар. EON беа пред елиминација, но со одлична стратегија во самиот финиш, извојуваа победа. Во следните две рунди, EON не дозволија изненадување и најдобриот македонски тим ќе ја претставува Македонија на светското првенство.

 

                Во следниве 30 дена, Македонската е-Спорт репрезентација ќе има подготовки за учество на светското првенство во Џакарта, од 6-ти до 9-ти октовмри 2016 година, каде се очекуваат добри резултати со оглед на квалитетот на играчите.

 

Според Тотовски, станува збор за мега-популарен спорт кој може позитивно да се искористи за анимирање на младата популација и нивно отргнување од пороците.

 

Minimize

Wednesday, August 23, 2017

EA’s Adorable Fox Game Has Zelda-Like Discovery

Early on in Fe, you meet a deer. Up until now, you’ve been wandering the forest alone as a fox named Fe with no weapons, no direction, and no ...

Wednesday, August 23, 2017

Samsung Galaxy Note 8 Announced

Samsung has officially revealed the Galaxy Note 8, the new flagship smartphone for the company. The Galaxy Note 8 features a 6.3-inch super AMOLED ...

Wednesday, August 23, 2017

That Time I Got to Control The Tick’s Antennae

It’s hot outside. Like, hold that bottle of cold water to the back of your neck for all the good it will do you hot. But I’ve got no reason to ...

Wednesday, August 23, 2017

Only World-Class Pokemon Players Get This Rare Swag

The 2017 Pokemon World Championships have come and gone, and as is customary for the event, all players who qualified to play in the tournament ...

Wednesday, August 23, 2017

Raiden and Hellboy Heading to Injustice 2

Hellboy, Raiden, and Black Manta are coming to Injustice 2 as part of the game's second Fighter Pack. Fighter Pack 2 will be available for ...

Wednesday, August 23, 2017

Daredevil Actor Talks Full Spoilers on Defenders Twists

With Marvel’s street-level, superhero team-up The Defenders now out on Netflix, we’re filled with questions about everything that went down. ...
12345678910 Last
Minimize

http://www.skopje.gov.mkCopyright 2017 by SoftAGE DOOEL Skopje